Czy DJ na weselu musi posiadać legalną muzykę?

Masa przygotowań, wszystko dopięte na ostatni guzik. Imprezę czas zacząć!

Jednak czy przed podpisaniem umowy z DJem zastanowiliście się czy posiada bogatą legalną dyskografię czy może gra z tzw. piratów? Zapomnieliście o tym małym szczególe a może DJ powiedział Wam że opłaca składki ZAIKS i tym podobne ciekawe historie? Może wcześniejsze zdania trochę Was zaniepokoiły, niepotrzebnie. Postaram się Wam, krótko wytłumaczyć o co tak na prawdę w tym wszystkich chodzi i abyście nie musieli obawiać się kontroli czy kary ze strony ZAIKSu czy SPAVu.

Co to jest legalna muzyka dla DJa?

Aby Wasz DJ był legalny powinien stosować minimum jedną z tych zasad:

  1. Podczas imprezy grać z oryginalnych płyt CD/winylowych zakupionych w sklepie takim jak np. Empik, Media Markt, Biedronka, itp.
  2. Podczas imprezy grać z oryginalnych plików MP3 zakupionych w serwisie takim jak np. DJPromo.pl, Beatport.com, DJPromotion.com.pl, itp.
  3. Podczas imprezy grać z wcześniej zrobionych przez siebie kopii płyt CD ( w tym przypadku wymagana jest dodatkowo licencja na zwielokrotnienie utworów)

Należy jednak pamiętać, że to nie wszystko. Aby muzyka na waszej imprezie była w pełni legalna należałoby odprowadzić składkę na publiczne odtwarzanie utworów. Składki te odprowadza organizator imprezy.

 

Nie dajcie się złapać na często powtarzane kłamstwa wśród DJów.

Mit: DJ opłacający licencję na zwielokrotnienie utworów muzycznych może grać z plików ściągniętych z internetu, tzw. piratów.